Infinix Smart 5A
30 Jul 2021

| 6.82 inches 720 x 1640 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 2 GB 32 GB | |
|
|
6000 mAh Charging 10W |
6.82 " 720 x 1640 pixels | 13 MP 1080p@30fps | 2 GB MediaTek Helio | 6000 mAh Charging 10W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | Rumored |
| Body | |
| Dimension | 171.8 x 78 x 8.9 mm (6.76 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 440 nits (typ) |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF Secondary unspecified camera |
| Feature | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Feature | LED flash |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0 |
| Features | |
| OS | Android 10 (Go edition), XOS 7 |
| Chipset | MediaTek Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Aegean Blue, Morandi Green, Obsidian Black, Purple |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | Charging 10W |
Infinix Smart 5A Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Smart 5A Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2020, August 13. Released 2020, August 20 |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 165.4 x 76.4 x 8.8 mm (6.51 x 3.01 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | 183 g (6.46 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Platform | OS | Android 10 (Go edition) |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) | |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 13 MP + Auxiliary lenses (X657 model) or 8 MP + Auxiliary lens (X657C model) |
|---|---|---|
| Features | Triple-LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Misc | Colors | Ocean Wave, Quetzal Cyan, Midnight Black |
|---|---|---|
| Models | X657, X657C, MZ-Infinix X657C, MZ-Infinix X657B | |
| Price | About 70 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***