Infinix Hot 12 Pro
26 Aug 2022

| 6.6 inches 720 x 1612 pixels | |
|
50 MP
1080p@30fps | |
| 8 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 18W |
6.6 " 720 x 1612 pixels, | 50 MP 1080p@30fps | 8 GB Unisoc Tiger | 5000 mAh Fast charging 18W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, August 02 |
| Body | |
| Dimension | 164.2 x 75.8 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.6, (wide), AF QVGA |
| Feature | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP |
| Feature | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 12, XOS 10.6 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Racing Black, Electric Blue, Lightsaber Green, Halo White |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W |
Infinix Hot 12 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Hot 12 Pro Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2022, August 02 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, August 02 |
| Body | Dimensions | 164.2 x 75.8 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 191 g (6.74 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 90Hz |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | OS | Android 12, XOS 10.6 |
|---|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Main Camera | Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), AF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|---|
| Bluetooth | Yes | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | FM radio | |
| USB | Yes |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | Li-Ion 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Misc | Colors | Racing Black, Electric Blue, Lightsaber Green, Halo White |
|---|---|---|
| Models | X668C | |
| Price | About 180 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***