Infinix Hot 8 Lite
09 Oct 2019

| 6.6 inches 720 x 1600 pixels | |
|
8 MP
1080p@30fps | |
| 2 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.6 " 720 x 1600 pixels, | 8 MP 1080p@30fps | 2 GB Mediatek MT6761 | 5000 mAh |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2019 |
| Body | |
| Dimension | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Front/back glass |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | Dual 8 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF QVGA (depth sensor) |
| Feature | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
| Feature | LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie) XOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
Infinix Hot 8 Lite Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Hot 8 Lite Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2019, October. Released 2019, October |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
|---|---|---|
| Weight | 175 g (6.17 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Platform | OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6580 | |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Dual | 8 MP, f/1.8, PDAF Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| Dirac sound |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|
| Misc | Colors | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
|---|---|---|
| Models | X650 |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***