Infinix Hot 8 Pro
08 Oct 2019

| 6.53 inches 1080 x 2340 pixels | |
|
64 MP
2160p@30fps | |
| 6 GB 128 GB | |
|
|
5000 mAh Fast battery charging |
6.53 " 1080 x 2340 pixels, | 64 MP 2160p@30fps, | 6 GB Mediatek MT6771 | 5000 mAh Fast battery charging |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | October, 2019 |
| Body | |
| Dimension | 162.6 x 77. 7 x 8.7 mm (6.17 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 202 g (8.56 oz) |
| Build | Front glass, plastic body |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 97.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 (unconfirmed) - 2.5D Curved Glass |
| Camera | |
| Primary | Quad 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 13MP, f/2.4, (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF 5 MP, f/2.3, 14mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor |
| Feature | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Secondary | 32 MP, f/2.0 |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Usb | Type-C 1.0 reversible connector |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Sensor | Fingerprint (under display), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Color | Black, Blue |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
Infinix Hot 8 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Hot 8 Pro Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2019, September 04. Released 2019, September |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
|---|---|---|
| Weight | 179 g (6.31 oz) | |
| Build | Glass front, glass back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | OS | Android 10 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - 64/4 GB | |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF Auxiliary lenses |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| Dirac Surround Sound |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|
| Misc | Colors | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
|---|---|---|
| Models | X650C, X650B, X650D | |
| Price | About 7000 INR |
Infinix Hot 8 Pro Full Details
Infinix Hot 8 Pro smartphone was launched on October 2019. The phone comes with a 6.53-inch touchscreen display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and an aspect ratio of 19.5:9.
Infinix Hot 8 Pro is powered by an octa-core Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) processor. It comes with 6GB of RAM.
The Infinix Hot 8 Pro runs Android 9 Pie and is powered by a 5,000mAh battery. The Infinix Hot 8 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Infinix Hot 8 Pro on the rear packs a 64-megapixel primary camera with an f/1.8 aperture; a second 13-megapixel camera with an f/2.4 aperture, a third 5-megapixel camera with an f/2.3 aperture and a fourth 5-megapixel camera with an f/2.4 aperture. The rear camera setup has autofocus. It sports a 32-megapixel camera on the front for selfies, with an f/2.0 aperture.
The Infinix Hot 8 Pro runs Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB) with a dedicated slot. The Infinix Hot 8 Pro is a dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards.
Connectivity options on the Infinix Hot 8 Pro include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, Micro-USB, FM radio, 3G, and 4G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor.
The Infinix Hot 8 Pro measures 162.6 x 77. 7 x 8.7 mm (height x width x thickness) and weighs 202 grams. It was launched in Black, Blue colours.
Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***