Infinix Hot 8
09 Sep 2019

| 6.6 inches 720 x 1600 pixels | |
|
13 MP
1080p@30fps | |
| 2 GB 32 GB | |
|
|
5000 mAh |
6.6 " 720 x 1600 pixels, | 13 MP 1080p@30fps | 2 GB Mediatek MT6761 | 5000 mAh |
| Price |
৳ |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2019 |
| Body | |
| Dimension | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Front/back glass |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | Triple 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor QVGA (Low light sensor) |
| Feature | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
| Feature | LED flash |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB 4 GB |
| Storage | 32 GB 64 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie) XOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - 64/4 GB |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
Infinix Hot 8 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Hot 8 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2019, September 04. Released 2019, September |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
|---|---|---|
| Weight | 179 g (6.31 oz) | |
| Build | Glass front, glass back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | OS | Android 10 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - 32/2 GB Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - 64/4 GB | |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF Auxiliary lenses |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
|---|---|---|
| Features | LED flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| Dirac Surround Sound |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|
| Misc | Colors | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
|---|---|---|
| Models | X650C, X650B, X650D | |
| Price | About 7000 INR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***