Infinix Hot 11s NFC
09 Jun 2022

| 6.78 inches 1080 x 2460 pixels | |
|
50 MP
1440p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast charging 18W |
6.78 " 1080 x 2460 pixels | 50 MP 1440p@30fps | 4 GB MediaTek Helio | 5000 mAh Fast charging 18W |
| Price | ৳ 25,000 (Approx) |
| General | |
| 3G | HSPA |
| 4G | LTE |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2022, February 18 |
| Body | |
| Dimension | 168.9 x 77 x 8.8 mm (6.65 x 3.03 x 0.35 in) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 2 MP, (depth) QVGA |
| Feature | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Feature | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Features | |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Polar Black, Green Wave, Purple |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W |
Infinix Hot 11s NFC Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Hot 11s NFC Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| HSDPA 900 / 2100 | ||
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | ||
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2022, February 18 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2022, February 18 |
| Body | Dimensions | 168.9 x 77 x 8.8 mm (6.65 x 3.03 x 0.35 in) |
|---|---|---|
| Weight | - | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, XOS 7.6 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF Auxiliary lenses |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1440p@30fps |
| Selfie camera | Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED flash | |
| Video | 1440p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Misc | Colors | Polar Black, Green Wave, Purple |
|---|---|---|
| Price | About 230 EUR |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***