Infinix Note 11 Pro
15 Oct 2021

| 6.95 inches 1080 x 2460 pixels | |
|
64 MP
1440p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
5000 mAh Fast Charging 33W |
6.95 " 1080 x 2460 pixels | 64 MP 1440p@30fps, | 4 GB Mediatek Helio | 5000 mAh Fast Charging 33W |
| Price | Not announced yet |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | October, 2021 |
| Body | |
| Dimension | 173.1 x 78.4 x 8.7 mm (6.81 x 3.09 x 0.34 in) |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.95 inches, 114.7 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.5, (telephoto) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Feature | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Secondary | 16 MP, (wide) |
| Feature | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Memory | |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB UFS 2.2 |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Features | |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Mithril Grey, Haze Green, Mist Blue |
| Battery | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast Charging 33W |
Infinix Note 11 Pro Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix Note 11 Pro Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| HSDPA 850 / 900 / 2100 | ||
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 40 | |
| 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | ||
| 1, 3, 7, 8, 20, 28 | ||
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | Announced | 2021, October 12 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, November 19 |
| Body | Dimensions | 173.1 x 78.4 x 8.7 mm (6.81 x 3.09 x 0.34 in) |
|---|---|---|
| Weight | 209 (7.37 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD, 120Hz |
|---|---|---|
| Size | 6.95 inches, 114.7 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Platform | OS | Android 11, XOS 10 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM | |
| UFS 2.2 |
| Main Camera | Triple | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.5, 50mm (telephoto), 1/3.1", 1.12µm, PDAF, 2x optical zoom Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1440p@30fps |
| Selfie camera | Single | 16 MP |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | Yes | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Misc | Colors | Mithril Grey, Haze Green, Mist Blue |
|---|---|---|
| Models | X697 |
| Our Tests | Performance | AnTuTu: 290797 (v8), 343527 (v9) GeekBench: 1800 (v5.1) GFXBench: 11fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | 1610:1 contrast ratio, 470 nits max brightness (measured) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | -23.0 LUFS (Excellent) | |
| Battery (old) |
Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***