Infinix S5
15 Oct 2019

| 6.6 inches 720 x 1600 pixels | |
|
16 MP
1080p@30fps | |
| 4 GB 64 GB | |
|
|
4000 mAh |
6.6 " 720 x 1600 pixels, | 16 MP 1080p@30fps | 4 GB Mediatek MT6762 | 4000 mAh |
| Price | ৳ 13,240 |
| General | |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | October, 2019 |
| Body | |
| Dimension | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Camera | |
| Primary | Quad 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 14mm (ultrawide) 2 MP, depth sensor 2 MP |
| Feature | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 32 MP |
| Feature | HDR |
| Memory | |
| Card | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| RAM | 4 GB 6 GB |
| Storage | 64 GB 128 GB |
| Data | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Usb | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Features | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Color | Quetzal Cyan, Violet |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
Infinix S5 Price
| Price | Official Price | Not announced yet |
|---|
Infinix S5 Full Specifications
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | Announced | 2019, October 15. Released 2019, October |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| Body | Dimensions | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 178 g (6.28 oz) | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | IPS LCD |
|---|---|---|
| Size | 6.6 inches, 102.1 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | OS | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) | |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM | |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 14mm (ultrawide) Auxiliary lens |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS | |
| NFC | No | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Battery | Type | 4000 mAh, non-removable |
|---|
| Misc | Colors | Quetzal Cyan, Violet |
|---|---|---|
| Models | X652 | |
| Price | About 120 EUR |

Disclaimer: We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. We Don't Sell Anything.***